O Muzeum
Muzeum
Regionalne
w Sąpłatach
Image
  Historia do góry
Muzeum Regionalne w Sąpłatach powstało na bazie zbiorów, które zgromadziła Babska Izba w 1978r. Babska Izba to grupa kobiet z Sąpłat i Julianowa, które pod kierownictwem Maryny Okęckiej Bromkowej zebrały stare sprzęty, narzędzia, spotykały się i śpiewały pieśni ludowe usłyszane od ludzi z tych okolic. Były to przeważnie pieśni wileńskie, gdyż dużo ludzi z tamtych stron przesiedlono na Mazury. Maryna Okęcka-Bromkowa pisarka i redaktor Polskiego Radia w Olsztynie była znakomitym znawcą folkloru. Zespół Babska Izba na skutek zawirowań politycznych i społecznych rozpadł się. Zebrane sprzęty, narzędzia, ceramikę, kołowrotki przechowała nauczycielka Zofia Kubicka. W 1997 roku zlikwidowano szkołę w Sąpłatach, pojawiło się więc miejsce na ekspozycję tego co było już zgromadzone oraz na powiększenie ilości zbiorów.
Image
Muzeum
w Sąpłatach
Kontakt:
Sąpłaty 19
12-120 Dźwierzuty
Tel. (089) 6210355
Galeria zdjęć
Więcej
Mapa dojazdu
Więcej
 
  Zbiory do góry
W zbiorach Muzeum Regionalnego w Sąpłatach znajduje się dużo rzeźb, ksiązek związanych z folklorem, przekazanych przez Marynę Okęcką Bromkową. W muzeum znajdują się również sprzęty gospodarstwa domowego, narzędzia z jakich korzystali ludzie z okolicznych wiosek. W Muzeum Regionalnym w Sąpłatach urządzono również kącik poświęcony twórczości i pamięci Pani Maryny Okęckiej Bromkowej.
Image
Image
Image
  Godziny otwarcia do góry
Muzeum jest udostępniane na życzenie, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, a w okresie turystycznym również w każdą niedzielę od godz. 15.00 - 16.00. W tym czasie organizowane są spotkania z ciekwaymi ludźmi i zajęcia tematyczne.

Tel. do Pani Zofii Kubickiej: (089) 6210355

Wstęp do muzeum: wolny

  Sylwetka opiekuna do góry
Pani Zofia Kubicka była nauczycielka od 1997 roku opiekuje się zbiorami Muzeum Regionalnego w Sąpłatach. Uzupełnia zbiory, gromadzi zapiski historyczne dotyczące tej miejscowości, zbiera ciekawostki przyrodnicze i etnograficzne.
  do góry
info@ziemiaszczycienska.pl