O Muzeum
Muzeum
Rolnicze
w Olszynach
Image
  Historia do góry
24 maja 2002 roku nastąpiło uroczyste otwarcie regionalnej jednostki muzealnej w Olszynach w którym uczestniczyło wielu znamienitych gości ze starostwa i miasta Szczytna oraz wójtowie, radni gminy i sołtysi. Jednak pomysł na stworzenie takiego muzeum zrodził się dużo wcześnie, bo już w latach 90-tych właściciel Pan Zygmunt Rząp rozpoczął zbieranie ciekawych eksponatów jak maszyny do szycia, krosna i wiele innych. W obrębie muzeum mieści się również karczma, a na zewnątrz budynku budowana jest wiata na stare narzędzia i maszyny rolnicze. W muzeum mieści się również bar- kawiarenka, a w ciągu roku odbywa się wiele imprez kulturalnych.
Image
Muzeum
w Olszynach
Kontakt:
Olszyny 72
12-100 Szczytno
Tel/fax.(089) 6231233
Tel. (089) 6241695
Tel. kom. 501406171
Galeria zdjęć
Więcej
Mapa dojazdu
Więcej
Giełda staroci
Więcej
 
  Zbiory do góry
W zbiorach muzeum znajdują się sprzęty i narzędzia używane przede wszystkim w gospodarstwach domowych takie jak np. urządzenia do palenia kawy zbożowej czy maszyna do oberania ziemniaków i owoców, a najstarsze z nich pochodzą z XVII wieku. Na zewnątrz znajdują się maszyny i narzędzia rolnicze, takie jak młocarnia, kierat, młyn do mielenia ziarna czy stare pługi. Zbiory do muzeum pozyskiwane są przede wszystkim dzięki Giełdzie Staroci odbywającej się na terenie muzeum od maja przez całe lato. Obecnie do muzeum pozyskiwane są eksponaty z dziedziny stolarki i ciesielstwa.
Image
Image
Image
  Godziny otwarcia do góry
Muzeum otwarte jest codziennie

Wstęp do muzeum: wolny

  Sylwetka właściciela do góry
Zygmunt Rząp - sołtys Olszyn, rzeźbiarz, przez wiele lat zajmował się renowacją antyków. Jego hobby to wyszukiwanie na strychach, starych szopach czy stodołach, narzędzi, przedmiotów oraz innych interesujących rzeczy z dawnych lat. Dzięki tej pasji zgromadził on dość pokaźną ilość ciekwaych eksponatów. O stworzeniu muzeum marzył od dłuższego czas. W realizacji marzenia dopomógł mu los - wygrana w toto lotka. Dzięki tej wygranej mógł chociaż w części zrealizować swoje marzenie - stworzenia muzeum w Olszynach. Muzeum ciągle się rozwija, Pan Zygmunt wkłada wiele wysiłku i pomysłowości by było ono ciekawe dla gości. Oprócz muzeum organizuje również Giełdę Staroci na którą zjeżdzają ludzie z całej Polski, oraz liczne imprezy o charakterze kulturalnym jak np. występy zespołów ludowych.
  do góry
info@ziemiaszczycienska.pl